'iyi niyetli hacker' Kamuoyu Bilgilendirmesi

deneme yazisi durmadan buraya gelecek deneme 12 #44 ASdqek


Kamuoyu Bilgilendirmesi

Herkese Merhaba,

Son zamanlarda katıldığım bir televizyon yarışma programının ardından basında gerek daha önce yapmış olduğum işlerle gerekse despekülatif bir çok haber içeriğiyle birlikte anıldım. Bu haberlere dair açıklık getirmek gerektiğini düşünerek de bu yazıyı kaleme alıyorum.

Öncelikle yaptığım iş hakkında bilgi vermek isterim, ben bugüne kadar “Yazılım Güvenliği Uzmanı” ve “Bilgisayar Yazılımcısı” ünvanları ile çeşitli özel sektör kurumlarında çalışmış bulunmaktayım. Şu sıralarda daCode Of Tech’ in kurucuları arasında yer alarak çalışma hayatımı sürdürmekteyim.

Halk arasında bilinen tabiriyle “Hacker” kelimesi ile sıfatlandırılarak kişisel repütasyonumla kasten oynanmak istenmektedir. Yazılım güvenliği uzmanı olarak çalıştığım konulardapek tabiiki işimin doğası olarak bilgisayar temelli sistemlerin veri güvenliği hakkında açıklarını tespit etmek veart niyetli insanların bu sistem açıklarından yararlanmasının ve gerek kişileri gerekse kurumları maddi ve manevi olarak zarara uğratmasının önüne geçmek için çalışmaktayım. Bugüne kadar kurumların sistemlerinde var olan ve bilgim dahilinde bulabildiğim tüm açıkları kurumların yetkililerine rapor etmiş bulunmaktayım. Daha da anlaşılır olması açısından şu şekilde örneklemek isterim, polis teşkilatına mensup bir çok çalışan gerek insan öldürme gerek uyuşturucu gerekse farklı suçlar konusunda suçların işlenmesi bakımından bir çok suçludan daha bilgili ve tecrübelidir ki suçluları ya engeller yada yakalayıp adalete teslim ederler, ancak bu polis mensuplarının “potansiyel suçlu” yada “iyi niyetli suçlu” gibi anılmasına yada gösterilmesine asla sebep olamaz ve olmamaktadır.Ancak basın ve çeşitli kişiler ve kurumlar bilgim ve isteğim dışında beni “Hacker” olarak nitelendirerek çeşitli kurumların açıklarını bulmuş olmak ile itham ederek kamuoyunun dikkatini çekmek ve bu haber içeriklerini kişisel PR çıkarları için kullanmak suretiyle şahsım üzerinden spekülasyon yapmaktadır.

Basında çıkan haberler doğrultusunda yaptığım ve yapmadığım işler hakkında bir çok yorum yapılmış ve çeşitli haber sitelerinde bu spekülatif haberler uydurma varsayımlar ile sanki detaylandırılıyormuş gibi kamuoyuna sunulmuştur. Bu konular hakkında cevap verme hakkımı dahi kullanmayıgereksiz ve vakit kaybı olarak görmekteyim.

Sonuç itibariyle de geliştirdiğim bilgisayar yazılımları, kurucusu olduğum girişim şirketi bünyesindeki görevim ve başarılarımı takdir ederek bana burslu okuma imkanı sağlayan Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi kimliklerim ile “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek yazımı sonlandırmak isterim.

Saygilarimla

Cihan NALBANT